MANDIX, Cathrine Hansdatter

Kvinde 1637 - 1681  (43 år)


Personlige oplysninger    |    Notater    |    Alle    |    PDF

  • Navn MANDIX, Cathrine Hansdatter 
    Født 17 maj 1637  Copenhagen, København, Capital Region of Denmark, Denmark, Copenhagen, Capital Region of Denmark, Denmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Køn Kvinde 
    Død 13 mar. 1681  Frue, Copenhagen, Capital Region of Denmark, Denmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Begravet 24 mar. 1681  Kbh, Vor Frue Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Person-ID I55037  My Genealogy
    Sidst ændret 26 jul. 2017 

    Far MANDIX, Hans Mouritsen,   f. 1611 
    Mor LEDEBUR, Birgitte Jostdatter,   f. 1610 
    Familie-ID F22527  Gruppeskema  |  Familie Tavle

    Familie BILLE, Steen Andersen Andersen,   f. 1624, Rosendak, Sweden Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 2 maj 1698, København Vor Frue, Denmark Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 74 år) 
    Gift 10 aug. 1659  Copenhagen, Denmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Børn 
     1. BILLE, Ane Cathrine,   f. 1660,   d. 1660  (Alder 0 år)
     2. BILLE, Birgitte,   f. 20 feb. 1661,   d. 12 apr. 1694  (Alder 33 år)
     3. BILLE, Hans,   f. 24 apr. 1662, K°benhavn, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 9 feb. 1747  (Alder 84 år)
     4. BILLE, Anders,   f. 18 mar. 1663,   d. 13 aug. 1705, Faldet, Italy Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 42 år)
     5. BILLE, Frederik,   f. 1 mar. 1664,   d. 10 nov. 1689, Gik Ned Med Skibet Dansborg Ved Fµr°erne Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 25 år)
     6. BILLE, Anne Cathrine,   f. 4 apr. 1665
     7. BILLE, Ferdinand,   f. 4 aug. 1666
     8. BILLE, Else Margrethe,   f. 23 jan. 1668,   d. 1710  (Alder 41 år)
     9. BILLE, Christian,   f. 20 apr. 1669,   d. 1749  (Alder 79 år)
     10. BILLE, Just Steensen,   f. 24 jul. 1670,   d. 23 dec. 1756, Fredericia, Denmark Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 86 år)
     11. BILLE, Hugo,   f. 8 nov. 1671,   d. 8 nov. 1671  (Alder 0 år)
     12. BILLE, Ditlev,   f. 7 jan. 1675,   d. 14 jan. 1675  (Alder 0 år)
     13. BILLE, Jens,   f. 25 jan. 1676,   d. 1749  (Alder 72 år)
     14. BILLE, Michael (Mikkel),   f. 14 maj 1680, Copenhagen, Hovedstaden, Denmark Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 2 maj 1756, Holbæk sogn, Merløse herred, Holbæk Amt, Denmark, Holbæk sogn, Holbæk Amt, Denmark Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 75 år)
    Sidst ændret 26 jul. 2017 
    Familie-ID F17443  Gruppeskema  |  Familie Tavle

  • Notater 
    • Begravet 24 marts 1681 VF
    • NB Bemærk at ifølge "Officerer i Den Dansk-Norske Søetat" er hun født 1635, og død 1681.


      - ogsaa set som Karen Mouritsdatter Mandix



      og som Lisbeth Mandix - søster til Mourits



      og som Cathrine Jensdatter Mandix



      Alt Name: Cathrine Hansdatter Mandix


      --------------------


      Individual Record FamilySearch™ Ancestral File v4.19



      Search Results | Print


      Cathrine HANSDATTER (MANDIX) (AFN: FSZB-KD) Pedigree


      Sex: F Family



      Event(s)


      Birth: 17 May 1637


      Of, Copenhagen, Copenhagen, Denmark


      Death: 13 Mar 1681


      Of, Copenhagen, Copenhagen, Denmark


      Burial: 24 Mar 1681


      Vor Frue, Copenhagen, Copenhagen, Denmark


      Parents


      Father: Hans MANDIX (AFN: 18KP-CJF) Family


      Mother:



      Marriage(s)


      Spouse: Steen ANDERSSEN (BILLE) (AFN: FSZB-J7) Family


      Marriage: 10 Aug 1659


      , Copenhagen, Copenhagen, Denmark



      Marriage: 10 Aug 1659


      , Copenhagen, Copenhagen, Denmark